Formatia Iris - Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

IRIS a renascut

3 participanți

In jos

IRIS a renascut Empty Re: IRIS a renascut

Mesaj  tudor96 Joi Noi 11, 2010 6:48 am

Toate melodiile sunt bune si de o inalta calitate. Iris nu compune in ideea ca face o piesa buna si apoi acea piesa trage tot albumul dupa ea. Albumele Iris trebuie luate ca un tot unitar.

tudor96

Mesaje : 8
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

IRIS a renascut Empty Re: IRIS a renascut

Mesaj  scoob-corector Mier Noi 10, 2010 7:36 pm

tudor , fara tine nu ti place?

scoob-corector

Mesaje : 34
Data de inscriere : 13/06/2010

Sus In jos

IRIS a renascut Empty Re: IRIS a renascut

Mesaj  tudor96 Mier Noi 10, 2010 5:52 pm

Parerea mea e ca e un album excelent. Cel mai mult ma bucura faptul ca au revenit la stilul hard-rock, care i-a si consacrat. N-as zice ca e cel mai tare album de la Mirage incoace (sa nu uitam de Matase alba), dar cu siguranta e cel mai bun din ultimii 10 ani. Incercand sa fac o analiza obiectiva a albumului, surprinzator sau nu, piesele pe care le-au cantat prin emisiuni "Tacerea ta", " Mereu impreuna" si "Cat as vrea sa zbor" sunt singurele ceva mai comerciale de pe album. Cele mai bune cantece mi se par "Daruind vei dobandi", "Lumina vie", " Prizonieri in noi" si " Vremea binelui". Pana si cei mai pesimisti fani Iris vor ramane surprinsi dupa ce vor asculta albumul. In concluzie "12 porti" e de 5 stele!

tudor96

Mesaje : 8
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

IRIS a renascut Empty Re: IRIS a renascut

Mesaj  scoob-corector Mar Noi 09, 2010 9:51 pm

Toti aveti ceva cu mike mihai godoroja?
Este un om cu o cultura extraordinara , un interpret extraordinar si trebuie apreciat pentru ce este nu pentru ce vrea sa fie . Imi pare rau ca iris s-au despartit de el . Nu imi dau seama cat de prieteneasca a fost despartirea, dar dupa ce apropouri bate godoroja prin emisiuni , nu cred ca si el a avut un cuvant de spus.
Ca producator muzical nu excela. E adevarat a bagat Irisu intr-o groapa , una adanca, dar sa recuoastem a avut un aport pozitiv. S-au compus piese bune , au aparut elemente noi in versuri , dar se simtea nevoia unei schimbari.

Va rog mult daca aveti ceva sa-i spuneti lui Godoroja , nu o faceti aici (am vazut ca multi il inura pe alte topicuri , nu ma refer la mesajul lui ceicevorfi) o puteti face personal , daca "va tine", la cate un concert Balkanic Zeppelin sau Blue Spirit. Very Happy

scoob-corector

Mesaje : 34
Data de inscriere : 13/06/2010

Sus In jos

IRIS a renascut Empty IRIS a renascut

Mesaj  ceicevorfi Mar Noi 09, 2010 10:29 am

Indiscutabil este cel mai bun album de la Mirage incoace. Bravo baieti, sincer nu mai speram sa iasa un album asa bun, plin de energie. E ceva nou de care aveam cu totii nevoie. Ce iasa cel mai bine in evidenta :
1. in primul rand versurile care sunt extraordinare, bine lucrate, abordand mai putin teme de dragoste care sunt la moda in toate trupele. Bravo Cristi, bravo C-tin Radoaca. Sa o tineti tot asa.
2. vocea lui Cristi in mare forma!!! A scos cateva inalte foarte bune. Sper sa ramana asa si pe urmatoarele albume
3. renuntarea la Mike Godoroja
4. pauza de 3 ani a albumului a reusit sa-l faca de calitate mai buna. Acest lucru s-a mai intamplat doar la aparitia albumului Luna plina, la fel, dupa o pauza de 3 ani. Ma refer la perioada postdecembrista.

Eu zic ca acest gen de abordare muzicala i se potriveste cel mai bine trupei, in special calitatile vocale ale lui Cristi (ma refer la inalte). Are o voce inegalabila si trebuie exploatata la maxim.
Iris a renascut datorita acestui album.

Multumim.

ceicevorfi

Mesaje : 4
Data de inscriere : 23/06/2010

Sus In jos

IRIS a renascut Empty Re: IRIS a renascut

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum