Formatia Iris - Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce ati ales sa ascultati IRIS?

+6
palarie1
Mimy Trfn
flavian
rockeritza96Andreea C.
andrea_lutean
irisforever
10 participanți

In jos

Credeti ca Iris e cea mai iubita trupa din ROMANIA?

De ce ati ales sa ascultati IRIS? I_vote_lcap100%De ce ati ales sa ascultati IRIS? I_vote_rcap 100% 
[ 1 ]
De ce ati ales sa ascultati IRIS? I_vote_lcap0%De ce ati ales sa ascultati IRIS? I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Total voturi : 1
 
 
Sondaj inchis

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  Ioana Vin Oct 15, 2010 1:02 pm

"Puterea, speranta, credinta, iubirea".In urma cu vreo 10 ani eram liceeana si am participat pentru prima data in viata la un concert. Erau Zilele Mediasului si singura trupa de care imi amintesc este Iris. Mi-a placut foarte mult, a fost o atmosfera de vis. Pe urma am cumparat cele doua casete cu Atheneum si, ascultand, am invatat imediat versurile de exceptie. Despre orchestratie, nu gasesc cuvinte sa o descriu... divina. Si de atunci ma declar "fan IRIS", fac tot posibilul sa ajung la concerte si ii ascult mereu acasa, la serviciu, in masina.

Ioana

Mesaje : 1
Data de inscriere : 15/10/2010
Varsta : 40
Localizare : Reghin

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  MMM Mier Oct 13, 2010 3:29 pm

rockeritza96Andreea C. a scris:
Mican.IRIS a scris:Simplu:

Am ales IRIS pentru ca mi-au dat puterea, mi-au dat speranta de a invinge mereu !
Cateva cuvinte pentru IRIS: Pai inca de cand eram mic imi placea sa ascult de pe ATOMIC, melodii romanesti ale unor formatii ca: IRIS, Voltaj, Cargo … fara sa-mi dau seama cu adevarat ce inseamna muzica Rock, ce inseamna IRIS. Imi placea doar cum suna fara sa inteleg ceva din melodii. Ceva mai tarziu am inceput sa-mi aduc aminte de IRIS si am inceput sa ascult iar, am descarcat discografia si am descoperit multe melodii superbe si cu ajutorul lor am inceput sa inteleg muzica sa simt melodiile si sa traiesc versurile lor. Numele de IRIS arata 4 caracteristici ale membrilor trupei, chiar daca sunt 5 membri, Inovator, Realist, Invingator, Sentimental, cum scrie si in albumul 4 Motion. Cristi Minculescu cu vocea sa de aur, pentru genul numit Hard Rock isi dedica atat de mult viata acestei pasiuni si pune atat de mult suflet incat el si cu ceilalti 4 membri ai formatiei au reusit sa castige o mare parte din sufletul multor fani si au fost numiti Nationala de Rock a Romaniei, pentru aportul lor adus acestei minunate generatii. Prima data cand am fost la un concert IRIS se intampla prin 2006 cand au fost la Zilele Medgidiei invitati. De atunci mi-am adus aminte de melodii ca Somn Bizar, Lady in Black … care le auzisem si cand eram mic si tot de atunci mi-au intrat la suflet.
P.S ( asta am citat-o de pe blogul meu ^_^ ) Deci am inceput prin 2006 sa ascult bine bine Smile

"am descarcat discografia" , sper ca dupa ce ai descarcat-o, mai tarziu prin 2006 ai si cumparat cate ceva.....?! Wink

LOOOOOL: cineva a descoperit roata: atunci când a fost "scos" albumul "4-Motion" erau patru membri! Originalii...
RE: descărcare: până la 4-Motion am cumpărat toate albumele trupei (pe vinil sau casete). Abia acum a venit moda "downloadului gratis"... rendeer

MMM

Mesaje : 6
Data de inscriere : 13/10/2010

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty De ce!?!?

Mesaj  MMM Mier Oct 13, 2010 3:26 pm

Pentru că au fost, sunt şi vor fi cea mai bună formaţie de ROCK din România (acum cunoscută sub numele de Romanelia sau Românica); pentru prezenţa membrilor formaţiei - şi în special a lui Cristi alien Minculescu!

MMM

Mesaje : 6
Data de inscriere : 13/10/2010

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  rockeritza96Andreea C. Joi Oct 07, 2010 4:58 pm

Mican.IRIS a scris:Simplu:

Am ales IRIS pentru ca mi-au dat puterea, mi-au dat speranta de a invinge mereu !
Cateva cuvinte pentru IRIS: Pai inca de cand eram mic imi placea sa ascult de pe ATOMIC, melodii romanesti ale unor formatii ca: IRIS, Voltaj, Cargo … fara sa-mi dau seama cu adevarat ce inseamna muzica Rock, ce inseamna IRIS. Imi placea doar cum suna fara sa inteleg ceva din melodii. Ceva mai tarziu am inceput sa-mi aduc aminte de IRIS si am inceput sa ascult iar, am descarcat discografia si am descoperit multe melodii superbe si cu ajutorul lor am inceput sa inteleg muzica sa simt melodiile si sa traiesc versurile lor. Numele de IRIS arata 4 caracteristici ale membrilor trupei, chiar daca sunt 5 membri, Inovator, Realist, Invingator, Sentimental, cum scrie si in albumul 4 Motion. Cristi Minculescu cu vocea sa de aur, pentru genul numit Hard Rock isi dedica atat de mult viata acestei pasiuni si pune atat de mult suflet incat el si cu ceilalti 4 membri ai formatiei au reusit sa castige o mare parte din sufletul multor fani si au fost numiti Nationala de Rock a Romaniei, pentru aportul lor adus acestei minunate generatii. Prima data cand am fost la un concert IRIS se intampla prin 2006 cand au fost la Zilele Medgidiei invitati. De atunci mi-am adus aminte de melodii ca Somn Bizar, Lady in Black … care le auzisem si cand eram mic si tot de atunci mi-au intrat la suflet.
P.S ( asta am citat-o de pe blogul meu ^_^ ) Deci am inceput prin 2006 sa ascult bine bine Smile

"am descarcat discografia" , sper ca dupa ce ai descarcat-o, mai tarziu prin 2006 ai si cumparat cate ceva.....?! Wink
rockeritza96Andreea C.
rockeritza96Andreea C.
Admin

Mesaje : 200
Data de inscriere : 06/12/2009
Varsta : 28
Localizare : Hunedoara

http://rockeritza96iris.wordpress.com/

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty De ce ascult IRIS ? Cand am inceput sa ascult ?

Mesaj  Mican.IRIS Joi Oct 07, 2010 12:59 pm

Simplu:

Am ales IRIS pentru ca mi-au dat puterea, mi-au dat speranta de a invinge mereu !
Cateva cuvinte pentru IRIS: Pai inca de cand eram mic imi placea sa ascult de pe ATOMIC, melodii romanesti ale unor formatii ca: IRIS, Voltaj, Cargo … fara sa-mi dau seama cu adevarat ce inseamna muzica Rock, ce inseamna IRIS. Imi placea doar cum suna fara sa inteleg ceva din melodii. Ceva mai tarziu am inceput sa-mi aduc aminte de IRIS si am inceput sa ascult iar, am descarcat discografia si am descoperit multe melodii superbe si cu ajutorul lor am inceput sa inteleg muzica sa simt melodiile si sa traiesc versurile lor. Numele de IRIS arata 4 caracteristici ale membrilor trupei, chiar daca sunt 5 membri, Inovator, Realist, Invingator, Sentimental, cum scrie si in albumul 4 Motion. Cristi Minculescu cu vocea sa de aur, pentru genul numit Hard Rock isi dedica atat de mult viata acestei pasiuni si pune atat de mult suflet incat el si cu ceilalti 4 membri ai formatiei au reusit sa castige o mare parte din sufletul multor fani si au fost numiti Nationala de Rock a Romaniei, pentru aportul lor adus acestei minunate generatii. Prima data cand am fost la un concert IRIS se intampla prin 2006 cand au fost la Zilele Medgidiei invitati. De atunci mi-am adus aminte de melodii ca Somn Bizar, Lady in Black … care le auzisem si cand eram mic si tot de atunci mi-au intrat la suflet.
P.S ( asta am citat-o de pe blogul meu ^_^ ) Deci am inceput prin 2006 sa ascult bine bine Smile
Mican.IRIS
Mican.IRIS

Mesaje : 7
Data de inscriere : 28/07/2010
Localizare : In lumea IRIS!

http://alter13ego.wordpress.com

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  Black Joi Sept 09, 2010 11:41 am

Buna tuturor ! Smile

Ascult Iris de prin 2002. Cum am ajuns sa ascult, e o poveste un pic mai haioasa. La mine in familie nu se prea asculta muzica pe atunci, mama nu dadea interes si nici tatal meu - sau cel putin asa credeam eu. Situatia s-a schimbat cand am primit primul meu calculator. Persoana care mi l-a daruit s-a oferit sa lase cateva melodii pe PC - in preponderenta Queen si muzica clasica. M-a prins si ascultam in prostie, fericit de ce aveam pe hard. La ceva timp dupa, tatal meu ma intreaba daca auzisem pana atuncide Iris, raspunzand curios ca nu. A doua zi cand vine de la lucru imi aduce Iris - Luna Plina. Am inceput o auditie lunga, ca la sfarsit sa fiu surprins cat de mult imi place. De aici a inceput pasiunea mea pentru Iris. Si au urmat pe banda rulanta recomandari de la tatal meu in materie de muzica ca am fost dat pe spate sa realizez ca el stia de foarte multe formatii care ulterior le-am pus pe un piedestal - Dire Straits, Pink Floyd, Black Sabbath, etc.
Cert este ca Iris a fost formatia care mi-a starnit curiozitatea pentru tot ce este muzica, o arta. Pentru acest lucru, totdeauna voi pastra pentru ei un loc special in inima mea.
Black
Black

Mesaje : 8
Data de inscriere : 09/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Timisoara, Romania

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  palarie1 Joi Mai 06, 2010 10:43 pm

Nu a fost alegerea mea, ci a parintilor care m-au crescut cu Luna Plina. I love you

palarie1

Mesaje : 5
Data de inscriere : 06/05/2010

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  Mimy Trfn Dum Apr 04, 2010 3:28 pm

eu ascult Iris deoarece ador versurile lor.....canta superb
Mimy Trfn
Mimy Trfn

Mesaje : 3
Data de inscriere : 04/04/2010
Varsta : 30
Localizare : Iasi

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  rockeritza96Andreea C. Lun Ian 11, 2010 11:35 am

Daria a scris:Na hai sa ma bag si eu in seama.
In primul rand bine te-am regasit Flavian ! Sper ca la un viitor concert sa ne cunoastem personal, oricum am avantaj, eu te-am vazut pe tine acu vreo 2 ani la concertul de la Teatrul din Cluj. Smile E, acestea fiind spuse sa trec mai departe: desi e off topic rau de tot, vreau sa spun ceva despre site...ceva ce cred ca o sa va deranjeze, dar ce sa fac daca asta imi e parerea: Din pacate, imi pare foarte copilaros si deloc profi, iar pentru un site oficial...nu stiu eu zic ca Irisii merita mai mult. Ce ai folosit ? Vreun pic html, ori ceva java, ori php, sau css ? Sau nimic din toate astea, sau din toate cate un pic ? Nu stiu, nu vreau sa mi-o ia nimeni in nume de rau...doar mi-am trantit aici parerea, poate trebuia sa tac....Sper sa nu ma injurati, si daca vreti ajutorul meu as fi bucuroasa sa va ajut daca pot...
No bine, dupa injuraturile de rigoare pe care o sa mi le iau, sa purced la a povesti cum de-am ales

parerile despre site se scriu la Support topicul Suggestions / Problems ! Exclamation

anyway, nu te injura nimeni Smile toata lumea are dreptul sa isi spuna parerea....
noi am facut totul ca un "Preview" al siteului, daca totul merge bine speram sa reusim cat mai repede sa il facem in domeniul .ro, dar momentan inca lucram la asta, nu vrem sa ne grabim Smile
rockeritza96Andreea C.
rockeritza96Andreea C.
Admin

Mesaje : 200
Data de inscriere : 06/12/2009
Varsta : 28
Localizare : Hunedoara

http://rockeritza96iris.wordpress.com/

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty De ce am ales IRIS ?

Mesaj  Daria Dum Ian 10, 2010 9:23 pm

Na hai sa ma bag si eu in seama.
In primul rand bine te-am regasit Flavian ! Sper ca la un viitor concert sa ne cunoastem personal, oricum am avantaj, eu te-am vazut pe tine acu vreo 2 ani la concertul de la Teatrul din Cluj. Smile E, acestea fiind spuse sa trec mai departe: desi e off topic rau de tot, vreau sa spun ceva despre site...ceva ce cred ca o sa va deranjeze, dar ce sa fac daca asta imi e parerea: Din pacate, imi pare foarte copilaros si deloc profi, iar pentru un site oficial...nu stiu eu zic ca Irisii merita mai mult. Ce ai folosit ? Vreun pic html, ori ceva java, ori php, sau css ? Sau nimic din toate astea, sau din toate cate un pic ? Nu stiu, nu vreau sa mi-o ia nimeni in nume de rau...doar mi-am trantit aici parerea, poate trebuia sa tac....Sper sa nu ma injurati, si daca vreti ajutorul meu as fi bucuroasa sa va ajut daca pot...
No bine, dupa injuraturile de rigoare pe care o sa mi le iau, sa purced la a povesti cum de-am ales Iris....hhhmmm....
Pai sa vedem: Nici macar nu a fost prima dragoste, dar poate tocmai asta e mai frumos...ca s-a intamplat pur si simplu, fara sa-mi propun ceva si fara sa ii ador din prima clipa...ascultam Iris, la radio si pe unde se mai dadea, dar nu aveam casete cu ei, nu mergeam la concertele lor. Nici macar nu dadeam radioul mai tare cand ii auzeam...
Si, desi primul concert de-al lor la care am fost, mi-e viu in memorie si pot spune ca m-a marcat, nu a fost cel care m-a determinat sa aleg IRIS...chiar si dupa, aveam o multitudine de alte trupe si cantareti preferati...
Primul concert in care i-am vazut a fost in primul an de facultate, si era in strada, si era prea multa lume, mult prea multa lume, iar la un moment data purtata de val, mi-am dat seama ca sunt la vreo 5m de scena, cand a aparut Cristi la microfon si a fost unul din acele Buna seara, prieteeeeniiiiii ! va dati seama ca nu-mi aduc aminte vreun playlist sau ceva...nu stiu decat ca avea parul in vant, nu-i era atat de alb, si era in forma maxima. La fel ca acum ! Si tot ce mai stiu din acea intalnire de gradul 0...face to face aproape, e...Sa nu crezi nimic !
Atunci nici macar nu am stat la concert mai mult de vreo 3 piese, poate, insa treptat viata m-a purtat la inca un concert si apoi inca unul si tot asa, m-am trezit ca stiu toate piesele, m-am trezit ca dau mai tare cand sunt ei la radio sau tv...si apoi m-am trezit ca pot alege, daca pana atunci vanam toate concertele marilor trupe din Romania, am ajuns sa ALEG !
Am ales pt ca nu mai aveam timp sa merg la toate, am ales pentru ca banii nu-mi stateau mereu in buzunar...hhmm defapt n-am ales eu...ci inima...
Muzica pe care o ador , ar fi totusi lipsita de culoare, daca n-ar contine si piesele IRIS ! Nici acum nu ascult doar IRIS, dar aleg IRIS !

Daria
Vizitator


Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  Vlad Mar Ian 05, 2010 9:51 am

Am inceput sai ascult pe IRIS pe la varsta de 5 ani parinti mei fiind cu muzica rock miau pus sa ascult prima melodie care am auzito de la ei a fost Somn Bizar .Pe la varsta de 10 ani am fost la primu meu concert IRIS la IRIS 25 de ANI si efectiv am stiu ca Ei IRIS vor fi trupa pe care o voi iubi cel mai mult in toata lumea.Am mai fost si in 2003 la concertul 4 Motion in 2005 la Maxima ,2006 Vino Pt tot deauna ,2007 la 30 de ani si la multe altele si nici o data nam cu sa plctisesc de melodiile lor fantastice.

Vlad
Vizitator


Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty de ce am ales sa ascult IRIS?

Mesaj  irisforever Dum Dec 27, 2009 12:45 pm

Pai nu credeam ca vreo formatie din Romania poate canta atat de bine,ca cineva din Romania poate avea o voce atat de splendida si inegalabila ca a lui Cristi Minculescu.Dar cand i-am auzit pt. prima oara m-am indragostit pur si simplu de ei,de ceea ce inseamna IRIS.Pt. mine IRIS e cea mai buna formatie din lume,pt. mine IRIS nu va muri niciodata.Si sunt convins ca nici pentru fanii ei,pt. ca IRIS va trai, va fi in sufletele noastre mereu.IRIS FOREVER!
irisforever
irisforever

Mesaje : 8
Data de inscriere : 22/12/2009
Varsta : 33
Localizare : Timisoara

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  rockeritza96Andreea C. Sam Dec 26, 2009 7:27 pm

irisforever a scris:Am deschis acest topic pt a afla parea voastra despre Iris si evident de ce ati ales sa ascultati IRIS. Very Happy

as vrea sa aflu si parerea ta cheers Wink
rockeritza96Andreea C.
rockeritza96Andreea C.
Admin

Mesaje : 200
Data de inscriere : 06/12/2009
Varsta : 28
Localizare : Hunedoara

http://rockeritza96iris.wordpress.com/

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty De ce?

Mesaj  andrei22 Sam Dec 26, 2009 3:50 pm

Salutare tuturor iubitorilor de Iris! Eu am ales aceasta formatie, deoarece cred ca am un suflet batran, ascuns in caroserie tanara. Melodiile lor
sunt de fapt niste ecouri care le avem in suflet, iar ce canta nu doar auzim ci si simtim. Datorita lor e viata mai frumoasa, si drept multumire ca exista Iris, ar trebui sa incepem sa reinvatam sa ne iubim, rele sunt si asa destule in viata.

andrei22
Vizitator


Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  flavian Sam Dec 26, 2009 1:36 pm

LA virsta de 3 luni ascultasem toata discografia REGILOR.

flavian

Mesaje : 19
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  rockeritza96Andreea C. Mier Dec 23, 2009 10:05 am

Toata dragostea mea pentru IRIS a inceput la sfarsitul lunii august 2008, in Statiunea Neptun, intr-o seara, cand toate stelele se pregateau sa apara pe cer, se anuntase un un mega spectacol.Eu eram la mare alaturi mama mea, unchiul meu, si verisorul meu.Nimeni nu stia cine avea sa cante, dar unchiul meu a reusit sa ma convinga sa merg la acel spectacol.Si m-am dus, fara sa stiu ce avea sa se intample.M-am asezat, in al doilea rand, uitandu-ma catre scena, si gandindu-ma cine ar putea sa cante in acea seara, cand dintr-o data apar artistii.Toata lumea se ridica in picioare si aplauda, dar eu eram uimita, si nici nu stiam ce sa cred, nu stiam cine este acea trupa, dar un singur lucru stiam: trupa la care voi merge pentru prima data la un concert, si care o voi vedea pentru prima data pe viu, sa ramana in sufletul meu.Si chiar asa s-a intamplat.Nu trece mult timp si pe scena apare, in dreptul microfonului, solistul formatiei, cu pletele in vant si pregatit sa cante, toata sala era coplesita de emotie, iar eu nu stiam ce se intampla, de ce simt acele emotii.Prima piesa a fost Pamantul il cuprind, iar mai tarziu a urmat Iris Aeterna, cand toata lumea a inceput sa cante, sa planga, sa aplaude, iar eu in acel moment am ramas fascinata de minunata voce care ne incanta: Cristi.Acea piesa m-a fermecat de la primul cuvant, si mi-am dat seamama ca aveam in fata niste zei cu numele unei flori.Cand am ajuns la hotel inca mai eram fermecata, toata noaptea nu am putut sa dorm, si ma gandeam non-stop la ei, nu puteam sa cred ca am reusit sa ajung la primul concert din viata mea, si ca am putut sa traiesc asemenea momente, parca acel concert a fost desprins dintr-un vis care a devenit realitate.Am ramas indragostita pe loc de aceasta trupa, de versurile ei, de piesele magice, de vocea care le canta, de public, si intr-un cuvant m-am indragostit de: IRIS.
Pentru mine a fost primul concert, prima trupa vazuta pe viu, si a fost prima data cand m-am indragostit.Acele momente nu le pot uita niciodata, si astazi imi mai amintesc acel “Buna seara, prieteni!” care mi-a incalzit sufletul, si de atunci am inceput sa merg la concertele IRIS, sa traiesc clipe de neuitat, sa cand, sa zambesc, sa plang, sa traiesc toate emotiile alaturi de ei, si sa ii port zi si noapte in suflet.I love you Very Happy Smile
rockeritza96Andreea C.
rockeritza96Andreea C.
Admin

Mesaje : 200
Data de inscriere : 06/12/2009
Varsta : 28
Localizare : Hunedoara

http://rockeritza96iris.wordpress.com/

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Iubirea pentru IRIS

Mesaj  andrea_lutean Mar Dec 22, 2009 3:07 pm

Eu ii ascult pentru ca e muzica adevarata . Smile Am avut noroc cu profesorul de muzica care mi-a facut cunoscut aceasta formatie minunata . Urmau zilele orasului , unde erau invitati evident si cei de la IRIS Smile , cand i-am vazut si i-am auzit , a fost dragoste la prima vedere Smile .
andrea_lutean
andrea_lutean
Admin

Mesaje : 32
Data de inscriere : 06/12/2009
Varsta : 33
Localizare : Reghin

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  irisforever Mar Dec 22, 2009 12:15 pm

Am deschis acest topic pt a afla parea voastra despre Iris si evident de ce ati ales sa ascultati IRIS. Very Happy
irisforever
irisforever

Mesaje : 8
Data de inscriere : 22/12/2009
Varsta : 33
Localizare : Timisoara

Sus In jos

De ce ati ales sa ascultati IRIS? Empty Re: De ce ati ales sa ascultati IRIS?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum